ДИНАМІЧНА СТІЙКІСТЬ ТРУБОПРОВІДНИХ СИСТЕМ ПРИ ПЕРІОДИЧНО НЕСТАЦІОНАРНОМУ ПАРАМЕТРИЧНОМУ НАВАНТАЖЕННІ

ДИНАМИЧЕСКАЯ УСТОЙЧИВОСТЬ ТРУБОПРОВОДНЫХ СИСТЕМ ПРИ ПЕРИОДИЧЕСКИ НЕСТЦИОНАРНОЙ ПАРАМЕТРИЧЕСКОЙ НАГРУЗКЕ
DYNAMIC STABILITY OF PIPELINE SYSTEM UNDER PERIODICAL NON STATIONARY PARAMETRIC LOAD
Гончаренко М.В.
Goncharenko M.V.
Досліджується стійкість трубопровідних систем при пульсаціях тиску внутрішнього потоку. Розглядаються питання, пов’язані з впливом стохастичної складової в параметричному навантаженні на структуру областей динамічної стійкості пружних систем. Межі областей динамічної стійкості будуються, виходячи з визначення стійкості відносно моментних функцій. Розглядаються випадки, коли параметричне навантаження зображується гармонічним і періодично нестаціонарним випадковим процесом. Розглянутий підхід і виконані на його основі дослідження дозволяють оцінити вплив стохастичної складової параметричного збудження на структуру областей динамічної стійкості.
Исследуется устойчивость трубопроводных систем при пульсациях давления внутреннего потока. Рассматриваются вопросы, связанные с влиянием стохастической составляющей параметрической нагрузки на структуру областей динамической устойчивости упругих систем. Границы областей динамической устойчивости строятся исходя из определения устойчивости относительно моментных функций. Рассматриваются случаи, когда параметрическая нагрузка описывается гармоническим и периодически нестационарным случайным процессом. Рассмотренный подход и выполненные на его основании исследования позволяют оценить влияние стохастической составляющей параметрического воздействия на структуру областей динамической устойчивости.
Constructions stability under internal flow pressure pulsation in pipeline system is analyzed. The effect of parametric additional random excitation on the dynamic stability regions structures of elastic systems is studied. The boundaries of dynamic regions of stability are constructed with regard to moment functions. Cases is considered when parametric load to represent by harmonic and periodical non stationary process. Considered approach and performed investigations is allowed to appreciate influence of stochastic parametric load on dynamic stability regions structure.
Опір матеріалів і теорія споруд. 2010. No 85
25 Август 2010
  1. Вибрации в технике: Справочник. В 6-ти т. Т.1. Колебания линейных систем / Под ред.В.В.Болотина. – М.: Машиностроение, 1978. – 352с.
  2. Ворчак М.В. Параметричний резонанс в задачах про коливання труб при випадкових пульсаціях тиску внутрішнього потоку // Опір матеріалів і теорія споруд: Наук.- техн. збірник – К.: КНУБА, 2002.- Вип. 71.- С. 107-114
  3. Гончаренко М.В., Дехтярюк Є.С. Аналіз стійкості пружних систем в зонах простих і комбінаційних резонансів при стохастичному параметричному навантаженні // Опір матеріалів і теорія споруд.- К.: КНУБА, 2004, Вип. 74. - с.115-123.
  4. Диментберг М.Ф. Случайные процессы в динамических системах с переменными параметрами. – М.: Наука, 1989. – 175с.
  5. Картвелишвили Н.А. Динамика напорных трубопроводов. – М.: Энергия, 1979. – 224с.
  6. Светлицкий В.А. Механика трубопроводов и шлангов: задачи взаимодействия стержней с потоками жидкости и воздуха. – М.: Машиностроение, 1982. – 279с.
  7. Феодосьев В.И. Избранные задачи и вопросы по сопротивлению материалов. – М.: Наука,1967. – 372с.
  8. Paidoussis M.P., Issid N.T. Dynamic stability of pipes conveying fluid // Journal of sound and vibration – 1974. – Vol.33(3) – P.267-294.
  9. Paidoussis M.P., Sundarajan C. Parametric and combination resonance’s of a pipe conveying pulsating fluid // Journal of applied mechanics. Transactions of the ASME. – 1975. – Vol.42. – P.780-784.